Opublikowany przez: Monika C. 2019-07-30 13:08:38
Autor zdjęcia/źródło: Infekcja wywołana przez rotawirusy może wymagać hospitalizacji @Background photo created by pressfoto - www.freepik.com
Zakażenie rotawirusami często wywołuje u dzieci ciężką infekcję. Zdarza się, że przebieg choroby jest na tyle groźny – gwałtowne wymioty i biegunka prowadzą do szybkiego odwodnienia organizmu, że dziecko wymaga leczenia w szpitalu.
Choroby spowodowane zakażeniem rotawirusowym przechodzi większość dzieci, w tym aż 95% do 5. roku życia! W dodatku, im mniejsze dziecko, tym infekcja jest bardziej dla niego groźna, właśnie z powodu odwodnienia. Zakażenie rotawirusami jest główną przyczyną pobytu dzieci w szpitalu!
Rotawirusy przenoszą się drogą kropelkową, pokarmową, przez kontakt z osobą chorą oraz poprzez pożywienie i przedmioty, z którymi miał kontakt chory. Mało kto wie, że te drobnoustroje potrafią przetrwać na dłoniach nawet do 4 godzin, a na przedmiotach 10 dni! Zdarza się też, że rotawirusami zarażają się dzieci przebywające w szpitalu z innego powodu, od dzieci będącucyh tam z powodu biegunki i wymiotaów.
Gdy wirusy wnikną do organizmu uszkadzają nabłonek kosmki jelitowe, prowadząc do stanu zapalnego jelit. Najczęstszymi objawami są wymioty – trwające do dwóch dni, wodnista biegunka – 4-8 dni oraz gorączka sięgająca nawet 40 stopni. Większość dzieci, po konsultacji lekarskiej, na początku choroby, wraca do domu i leczenie polega na podawaniu leków przeciwgorączkowych i pojeniu. Konieczna jest jednak uważna obserwacja dziecka przez rodziców i w razie potrzeby kontrolna wizyta u pediatry. Choroba może mieć gwałtowny przebieg, prowadzący do groźnego dla życia dziecka odwodnienia. W takiej sytuacji maluch zostaje w szpitalu i ma podłączoną kroplówkę (czasem dodatkowo z elektrolitami i glukozą). Zwykle po 2-3 dniach takiej kuracji maluch w dobrej formie wraca do domu.
Czy wiesz, które objawy mogą świadczyć o odwodnieniu dziecka?
płacz bez łez
długie nieoddawanie moczu
zapadnięte ciemiączko
Na szczęście przebieg choroby nie u wszystkich jest groźny – u ok 20-40% przebiega nawet bezobjawowo.
Najczęstszymi powikłaniami są zaburzenia wchłaniania i trawienia. Z tego powodu część dzieci po chorobie wymaga zmiany diety. Zdarzają się też zapalenia oskrzeli i płuc oraz, na szczęście znacznie rzadziej, poważne powikłania neurologiczne – zapalenie mózgu.
Infekcja wywołana rotawirusami potrafi mieć ciężki przebieg. Dlatego ważna jest profilaktyka. Najprostszymi metodami są oczywiście dokładne mycie rąk oraz budujace odporność karmienie piersią niemowlaka. Jednak najbardziej skuteczną metodą w tej chwili jest szczepienie, które nawet jeśli nie wyklucza w 100% zachorowania dziecka, to zabezpiecza je przed pobytem w szpitalu, którego wolelibyśmy uniknąć. Szczepienie przeciwko rotawirusom, zgodnie z kalendarzem szczepień, jest jedynie zalecane, co oznacza, że rodzice muszą pokryć jego koszt. Wykonuje się je (doustnie) pomiędzy 2. a 6. miesiącem życia dziecka.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.